Śląskie wesele i jego organizacja – co warto zmienić, unowocześnić? Nasze porady i wskazówki przedślubne:
Ślub to dla każdej Pary Młodej jeden z najważniejszych dni w życiu. Nic zatem dziwnego, że pragną one, aby był wyjątkowy i niepowtarzalny, a każdy szczegół – dopracowany w najdrobniejszym detalu. Każda z par te nietuzinkowe chwile chce mieć również uwiecznione na fotografii, do których będzie mogła wracać, czując atmosferę tamtego dnia. Jednak, żeby zdjęcia były perfekcyjne, warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.
Po 1. uśmiech proszę!
Podekscytowanie, stres, niepokój, przerażenie, euforia – Państwo Młodzi, najczęściej wraz z rodzicami, przeżywają pełną paletę emocji, co dość często widoczne jest na ich twarzach w postaci grymasu. W rozładowaniu nieprzyjemnego napięcia może jednak pomóc… uśmiech! Ten nie tylko skutecznie zminimalizuje stres, ale i pozwoli fotografowi wykonać piękne zdjęcia i uwiecznić niepowtarzalne chwile. Pamiętaj jednak, aby zachowywać się swobodnie i nie bać się spontanicznych reakcji. Staraj się również nie wodzić wzrokiem w poszukiwaniu obiektywu aparatu. Dzięki temu zdjęcia będą naturalne, a emocje prawdziwe.
Po 2. celebruj i delektuj się każdą chwilą!
Ten punkt jest szczególnie istotny w przypadku drogi do ołtarza, którą co druga wręcz pokonuje biegiem. Idźcie bardzo powoli. To właśnie wtedy rodzina i przyjaciele państwa młodych mogą poczuć bliskość z Młodą Parą, a ci drudzy delektować się niezapomnianymi chwilami w ich towarzystwie. To również świetny moment dla fotografa, który zyskuje czas, aby dokładnie uchwycić i uwiecznić każdy uśmiech czy wzruszenie.
Warto także pamiętać o momencie zakładania obrączek. Bądźcie naturalni i starajcie się rozkoszować tą chwilą, patrząc sobie głęboko w oczy. To ważny moment zarówno dla Was, jak i całej rodziny, dlatego nie musicie się spieszyć. Unieście ręce przed siebie na tyle wysoko, aby było Wam wygodnie, a jednocześnie tak, by obie dłonie były widoczne przez obiektyw aparatu.
Oczywiście nie zapominajcie o uśmiechu! Zarówno podczas trwania ceremonii, jak i składania przysięgi, zakładania obrączek czy podczas wychodzenia z kościoła. Tu również warto delektować się momentem, który na zawsze pozostanie w Waszej pamięci. Swoją drogą, wyjściu z kościoła często towarzyszy rzucanie ryżu czy konfetti, które świetnie prezentuje się na zdjęciach.
po 3. śląskie wesele z tradycją czy nowocześnie? Czyli słów kilka o organizacji ślubu
Tradycje, które przyjęły się w danym województwie czy regionie, dodają uroczystościom unikalnego charakteru i klimatu. Tłuczenie talerzy, witanie chlebem i solą, wzajemne częstowanie się kołaczem czy błogosławieństwo w domu Panny Młodej, to jedne z nielicznych polskich zwyczajów. Część z nich jest chętnie wykorzystywana i kultywowana, inne mniej. Choć tradycje świetnie oddają klimat miejsca, to jednak są takie, które się wyraźnie przedawniły i nie wpisują w obecne realia. Mowa tu m.in. o zbyt wczesnej porze organizacji ślubu, która jest charakterystyczna dla województwa śląskiego.
Wczesna godzina rozpoczęcia ceremonii ślubnej, zwykle około 12:00, rodzi wiele problemów. Państwo Młodzi muszą wstać skoro świt, aby zdążyć z przygotowaniami, a fryzjer czy wizażysta muszą rozpocząć swoją pracę już około 7-8 rano, co nierzadko kończy się opóźnieniami. To budzi niepotrzebny stres i emocje. Co więcej, goście wyczerpani wczesnymi przygotowaniami, w połowie imprezy weselnej mogą być zmęczeni i trudno będzie im wytrzymać do oczepin. Jest to również problematyczne dla osób, które przyjeżdżają z dalszych okolic i muszą po imprezie wrócić do domu.
Kompromisem, który pozwoli zachować tradycję a jednocześnie zyskać większą wygodę, wydaje się być godzina 14:00 jeśli chodzi o ceremonię ślubną. To i tak dość wczesna pora, jak na inne województwa, ale wiele ułatwia i niewątpliwie poprawi komfort zarówno młodym, jak i gościom.
Po 4. po wejściu na salę…
Częstą praktyką jest, tuż po wejściu na salę, składanie świeżo upieczonemu małżeństwu życzeń. Jednak zarówno młodzi, jak i bliscy mogą być nie tylko zmęczeni, ale i głodni, co nieco utrudnia przeżywanie tak ważnego momentu w ich życiu. A to przecież kolejna świetna okazja, aby przeżywać niepowtarzalne momenty wzruszenia i radości z najbliższymi. Dlatego po wejściu na salę warto dać gościom chwilę wytchnienia i relaksu. To również dobry czas, aby i młodzi nieco odetchnęli po poranku pełnym wrażeń. Po obiedzie i lampce szampana wszyscy wrócą z nową energią, co będzie widoczne na pięknych i pełnych emocji zdjęciach!
Po 5. weselne menu
Wspólne ucztowanie jest nieodłącznym elementem każdego wesela, jednak ważne jest, aby menu nie przesłoniło tego, co naprawdę ważne w tym dniu, czyli wspólnej zabawy i celebracji miłości, która połączyła dwoje bliskich osób. Dobrym rozwiązaniem, między serwowaniem głównych dań, jest szwedzki stół, na którym dostępne będą dla gości rozmaite przystawki i przekąski czyli „zimna płyta” oraz desery. To również świetny sposób na zintegrowanie gości. Wspólne spotkania przy stole i omawianie smaków poszczególnych dań będą świetnym pretekstem do rozpoczęcia rozmowy i poznania siebie nawzajem. Śląskie wesele to nie tylko obfite menu!
Po 6. pierwszy taniec? No stress!
Kolejnym punktem na liście stresujących wydarzeń weselnych, jest niewątpliwie pierwszy taniec. Niektóre pary liczą w skupieniu kroki, patrzą przez cały czas na nogi, a nie na siebie nawzajem, lub są na tyle przerażone, że na ich twarzach maluje się chęć ucieczki. Choć łatwo to powiedzieć, a trudniej zrobić, to pamiętajcie: w tym dniu nie jest ważne, czy perfekcyjnie wykonacie wyuczoną choreografię – liczycie się Wy i Wasze emocje. Pozwólcie sobie na chwilę zabawy, beztroski i spontaniczności. Czerpcie z każdego momentu tyle radości, ile się da, a nieznaczne potknięcia przysłaniajcie szerokim uśmiechem. Kiedy będzie już po wszystkim, będziecie wspominać ten moment z ogromną radością i nostalgią.
Po 7. sesja zdjęciowa w plenerze
Dość często w dniu ślubu wykonujemy również zdjęcia plenerowe. Śląskie wesele trwa dośc długo i jest na to zawsze czas. To bowiem idealny moment, aby uchwycić emocje, które towarzyszą młodym w ważnym dla nich dniu. To również świetny pomysł, aby przy okazji wykorzystać przepiękną scenerię wokół sali. Najczęściej po stresującym dniu młodzi pozwalają sobie na chwilę wytchnienia i spontanicznie pozują do obiektywu, co korzystnie przekłada się na fotografie. Dzięki temu zdjęcia są naturalne, młodzi nasyceni atmosferą świetnie odnajdują się podczas sesji zdjęciowej.
Nie martwcie się, jeśli Wasz pakiet nie obejmuje opcji plenerowej, a chcielibyście wykorzystać przepiękny krajobraz. Zawsze jest możliwość, aby go rozszerzyć. Istnieje również możliwość spotkania się w innym, dogodnym dla Was terminie.
Po 8. DJ czy zespół weselny?
Wybór między DJ’em a orkiestrą to chyba jeden z największych dylematów, przed jakimi stoi para młoda. Trudno jest jednoznacznie określić, która opcja będzie korzystniejsza, bowiem wiele zależy od charakteru uroczystości, stylu wesela, a także zasobności portfela. Obecnie coraz chętniej i częściej na weselach gości DJ, który jest zwykle tańszą opcją w porównaniu z orkiestrą. Nie oznacza to jednak, że jest to gorszy czy mniej efektowny wybór.
Młodzi często zastanawiają się nad tym, jaka muzyka będzie grana przez DJ’a czy orkiestrę. Pierwszy kojarzy się z muzyką młodzieżową, która niekoniecznie przypadnie do gustu starszym gościom, natomiast orkiestra z biesiadnymi przyśpiewkami, co może nie spodobać się młodszej audiencji. Warto jednak wiedzieć, że zarówno z DJ’em, jak i z orkiestrą można wcześniej ustalić listę utworów granych lub „zakazanych” na weselu. Swoją drogą, to specjaliści, którzy znają się na swojej pracy, doskonale wyczuwają nastroje gości i wiedzą, jak zorganizować międzypokoleniową zabawę.
Dlatego tym, na czym szczególnie warto skupić się dokonując wyboru, jest znalezienie osoby, która poprowadzi imprezę. Doskonałym wodzirejem może być zarówno DJ, jak i członek zespołu. Ważne, aby była to osoba charyzmatyczna, pewna siebie, która szybko reaguje na nastroje gości, wyznacza porządek imprezy i wie, kiedy jest czas na zabawę, a kiedy na innego typu relaks.
Po 9. podziękowania dla najważniejszych osób w Waszym życiu
To jeden z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających momentów na weselu. Na niektórych przyjęciach blok podziękowań dzielony jest na kilka bądź kilkanaście części, które przerywane są tańcami czy posiłkami. Takie rozwiązanie nieco zakłóca przebieg imprezy i nie pozwala w pełni przeżyć tych pięknych momentów, które pełne są skrajnych emocji od śmiechu, łez wzruszenia do euforii. Dlatego warto, nawet jeśli chcesz podziękować wielu osobom, stworzyć jeden blok, podczas którego opowiecie o ważnych w Waszym życiu osobach.
Po 10. zimne ognie – doskonałe do zdjęć
Zimne ognie to świetny pomysł na urozmaicenie weselnych zdjęć. Doskonale prezentują się one zwykle po zmroku i to właśnie wieczorem najlepiej jest korzystać z ich potencjału. Zimne ognie świetnie sprawdzają się również przy grupowych zdjęciach, jednak pamiętajcie, aby zapewnić gościom przynajmniej 2-3 świece, od których będą mogli je odpalić.
Po 11. ślub w plenerze – czy warto?
Ślub plenerowy stanowi idealną alternatywę dla tradycyjnych uroczystości. W końcu bajkowa sceneria czy zapierająca dech w piersiach natura, nadają ceremonii romantycznego charakteru. Nic zatem dziwnego, że jest to opcja, która cieszy się niemałą popularnością.
Wiele par, które chciałyby zorganizować ślub w przepięknej scenerii obawia się nieprzewidywalnej pogody, mogącej zepsuć całą uroczystość. Warto jednak wiedzieć, że wiele hoteli czy restauracji jest doskonale przygotowanych do zmiennej aury za oknem. Dysponują one zadaszeniem i namiotami, które nadają uroczystości odświętnego charakteru. Dzięki temu nie musicie rezygnować z marzenia o plenerowym ślubie.
Po 12. teledysk ślubny
W sezonie 2020 wprowadziliśmy do naszej oferty teledysk składający się z ruchomych migawek. A więc – tak! Nie będzie to film „tasiemiec”, ale dynamiczny teledysk filmowy z fragmentami przygotowań, ceremonii i przyjęcia. Zobaczycie być może na nim wiatr we włosach, spadające łzy czy kilka obrotów w Waszym 1. tańcu.
Filmiki te będą nagrywane przez tę samą osobę, która fotografuje – oczywiście z priorytetowym traktowaniem zdjęć. Fotografia pozostaje naszą główną domeną. Teledysk zmontowany z filmików będzie natomiast cennym dodatkiem dla tych z Was, którzy rozważają zatrudnienie filmowca, ale niekoniecznie potrzebują całej ekipy filmowej ani długich filmów.
Mamy nadzieję, że część z podanych tutaj porad uda Wam się wykorzystać, a tym samym unowocześnić Wasze śląskie wesele 😉